Kerekasztal-konferencia
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a DAB Nyelvtudományi Munkabizottsága "Gép - nyelv - tan - tudomány" címmel kerekasztal-konferenciát rendez.
Időpont
2010. november 22. 15:00
Helyszín
DAB Székház (4032 Debrecen, Thomas Mann u. 49.), Klubterem
Tematika
A Mézga család kalandjairól szóló nagy sikerű rajzfilmsorozat az 1960-as évek végén a 30. századba is elröpítette nézőit, ahol Köbüki már újmagyar nyelven beszél, s ezt az "ősök" közül őt csak a legfiatalabb s legeszesebb: Aladár képes megérteni. Ez a nyelv igen takarékos, mindent lerövidít, s amikor Géza arra panaszkodik, hogy "sok a féreg a kertemben", Köbüki válasza ez: "Mar ot gyáv kuty" (maradj otthon, gyáva kutya). Apja meghökkenésére Aladár magyarázza el, hogy a becsmérlést kiváltó mondat újmagyarul annyit tesz: "félek reggel a kerületi temetőben".
Van még idő a 30. századig, messze van még az "újmagyar". De az élő nyelv változásai gyorsan és akadálytalanul terjednek az elektronikus kommunikáció világában, az ember és a gépek között pedig a nyelvhasználatban is megmutatkozó sajátos kölcsönhatás működik. Nemcsak az sms-ek, csevegések és fórumok nyelvi újdonságaira kell gondolnunk, ahol a technikai korlátokhoz a valódi párbeszéd dinamizmusának igénye kapcsolódik, hanem - egyebek mellett - a mélekre és a szövegszerkesztő használatára is. Ezek nem egyszerűen csak eszközök, melyekkel új módon végzünk régi tevékenységeket: maguk is sokféleképpen hatnak miránk, a szövegeinkre s magára a nyelvre.
Milyen jelenségeknek lehetünk tanúi a kommunikációs eszközök, technikák és módszerek fejlődésével összefüggésben? Mennyire ismerjük ezeket? Mit kezd velük a tudomány, milyen nyelvészeti kutatások folynak ezen a területen? És lépést tart-e a tudománnyal (s a nyelv változásaival) az iskolai magyartanítás úgy, ahogyan például a természettudományok oktatása törekszik erre? Ezeket a kérdéseket kívánja körüljárni a kerekasztal-konferencia.
Az előadók kb. 15-20 perces előadást tartanak, melyeket beszélgetés/vita követ. A témák
- Hogyan is kommunikálunk valójában?
- Hogyan változik a nyelv, és mit gondolunk a nyelvi változásról?
- Hogyan hat a technológia a nyelvre? Milyen az "sms-nyelv"?
- Mihez kezd az anyanyelvtanítás a változó nyelvi valósággal és a kommunikáció multimedialitásával?
Program
- Köszöntő
- Barbár szóból fentebb stíl: a vulgáris latintól a klasszikus franciáig (Kiss Sándor, DE Francia Tanszék)
- Nyelvi változás és nyelvromlás? (Fehér Krisztina, DE Magyar Nyelvtudományi Tanszék)
- E-nyelv: a dzsungel sűrűjében (Csűry István, DE Francia Tanszék)
- (Ny)elvtan (Mászlainé Nagy Judit)